Bizden Haberler

Karı - Koca birlikte kalp ameliyatı oldu

Kalp rahatsızlığı şikâyetleri ile Özel Akademi Meram Hastanesi’ne başvuran eşi Ayşe Toksöz’e refakat eden Emin Toksöz’ün de kalp rahatsızlığı olduğu tespit edildi ve çift gerçekleştirilen başarılı koroner by-pass operasyonun ardından sağlıklarına kavuştu.

Karaman’da yaşayan ve 1 yıl önce Özel Akademi Meram Hastanesi’nde kalp anjiyosu olan Ayşe Toksöz, kalp rahatsızlığı şikâyeti ile Özel Akademi Meram Hastanesi’ne geldi. Bir süredir sol göğsünde ağrı olan eşi Emin Toksöz de muayene olmaya karar verdi.

Yapılan tetkikler sonucunda Ayşe Toksöz’ün bir damarının, Emin Toksöz’ün ise üç damarının tıkalı olduğu ve acilen ameliyat edilmesi gerektiği belirtilince, Özel Akademi Meram Hastanesi deneyimli kalp damar cerrahisi ekibine güvenerek, Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hakkı Akalın ve Op. Dr. Mustafa Keser’in de görüşleri ile Toksöz çifti aynı gün ameliyat olmaya karar verdi.

Kalp damarlarının tıkalı olduğu teşhis edilen ve yapılan başarılı operasyonla sağlığına tekrar kavuşan Emin- Ayşe Toksöz çifti, önce bu duruma şaşırdıklarını ama Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hakkı Akalın ve Op. Dr. Mustafa Keser’e güvendikleri için birlikte ameliyat olmaya karar verdiklerini belirtti. Aynı anda hastaneye yatıp aynı anda taburcu olan çift başta doktorlar olmak üzere tüm hastane çalışanlarına teşekkür ettiler, her şeyden çok memnun olduklarını belirttiler.

Başarılı bir operasyona imza atarak, Toksöz çiftini sağlıklarına kavuşturan Özel Akademi Meram Hastanesi’nden Op. Dr. Mustafa Keser: “Damar tıkanıklığı genel olarak kalıtımsal nedenler, yaş, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ile yüksek kolesterole bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Bu hastalıklar kalp yetmezliği, kalp krizi ve ani ölümlere yol açabilir. Hastaların, kalp cerrahisindeki gelişmeler ve yöntemleri de göz önünde bulundurarak ameliyat olmaktan korkmamaları gerekiyor. Özel Akademi Meram Hastanesi Kalp ve Damar Hastalıkları ekibi olarak, 69 yaşındaki Emin Toksöz ve 65 yaşındaki Ayşe Toksöz’ün koroner by-pass operasyonu başarılı bir şekilde tamamladık ve kendilerini 5 gün gibi kısa bir süre içerisinde şifa ile taburcu ettik. Şu anda durumları gayet iyi olan Toksöz çiftine sağlıklı bir ömür diliyoruz.“ dedi.

Ülkemizde en sık rastlanan kronik hastalıklar arasında yer alan kalp ve damar hastalıklarında erken teşhis ve müdahalenin önemli olduğunu vurgulayan Op. Dr. Mustafa Keser ameliyat sonrasında ise istirahat, egzersiz, sağlıklı beslenme ile alkol ve sigaradan uzak durmanın altını çiziyor.