Sağlık Haberleri

Böbrek Sağlığını Korumanın 8 Altın Kuralı


Her yıl gerçekleştirilen çeşitli organizasyonlarla toplumgenelinde böbrek sağlığıyla ilgili farkındalık yaratmak amaçlanıyor.

Kronikböbrek hastalığının, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülme sıklığıgiderek artan bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çeken, Özel Akademi Hastanesiİç Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Selim TAŞ , konuyla ilgili olarak toplumunbilgilendirilmesinin önemine işarat ediyor.

Toplumdaen sık görülen hastalıklar arasında yer alan diyabet, hipertansiyon gibihastalıkların böbrek sorunlarının ortaya çıkmasını tetiklediğini söyleyen Uz.Dr. Selim TAŞ, aşırı tuz kullanımı ve sigara içmenin de böbreklere zarar verdiğinedikkat çekiyor.

Uz.Dr. Selim TAŞ ,  genel sağlığımız açısından son derece önem taşıyan,böbrek sağlığını koruyabilmek için “altın kurallar” olarak belirttiği önerilerisıralıyor:


1. Hareket edin; Düzenli olarak yürüyüş, hafif koşu, bisiklete binmek gibiegzersizler yapın ki dinç bir bedene sahip olun ve fazla kilolarınızdan dakurtulun. Böylece diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların böbreklerde yolaçabileceği hasarı önleyebilir veya azaltabilirsiniz.

2. Kan şekerinizi düzenli kontrol edin;  Diyabet, kronikböbrek rahatsızlığına neden olan hastalıklar içinde ilk sırada yer alıyor.Uygun ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz programı ile kan şekeri düzeyi ve kanbasıncı normal sınırlarda tutularak, böbrekler diyabetin olumsuz etkilerindenkorunabilir. Diyabet gelişimi riskine sahipseniz (kilo fazlalığı olan, azhareket eden, ailesinde diyabet bulunan vb.) yılda bir kez kan şekeri ölçümüyaptırın.

3. Kan basıncınıza dikkat edin; Diyabetik hastalarda sadece kan şekerinin yüksek olması değil,aynı zamanda hastaların hemen hepsinde var olan tansiyon yüksekliği(hipertansiyon) de böbreklerin hasarlanmasında önemli rol oynar. Tuzkısıtlaması, fazla kilolardan kurtulma, egzersiz ve uygun ilaç tedavisi ile kanbasıncı normal sınırlara gelen hastalarda hem böbrek hasarı gelişimiönlenebilir hem de varsa böbrek hastalığının ilerlemesi yavaşlatılabilir.

4. Sağlıklı beslenin ve normal kiloda olun; Sağlıklı beslenme, kronik böbrek hastalığının ilerlemesiniönleyebiliyor. Sağlıklı beslenebilmek için de en başta günlük tuz tüketiminiziazaltın. Özellikle taze yiyecekleri tercih edin, konserveleri ise sudangeçirmeden tüketmeyin.
 
5. Yeterli miktarda sıvı alın; Hekiminiz farklı bir şey önermedikçe günlük 1.5 - 2 litre sutüketimi kronik böbrek hastalığı gelişimi riskini azaltır.

6. Sigara içmeyin; Sigara içilmesi böbrek kan akımında azalmaya neden olur.Böbreğin kan akımı azalması sonucu yeterince süzme yapamaz ve atık maddelervücutta birikir.  Ayrıca sigara içen kişilerde böbrek kanseri gelişmeriski % 50 artıyor.

7. Gelişigüzel ilaç kullanmayın; Dünyada reçetesiz kullanılan ilaçların çoğu ağrı kesicilerdir.Bu ilaçlar bazen kullanıldıkları doz ve süre ile ilişkili, bazen de hiçbirşekilde doza bağımlı olmaksızın böbrek hasarı oluşturabilirler.

8. Yılda bir kez böbrek fonksiyonlarınızı kontrol ettirin; Diyabetik,hipertansif, kilo fazlalığı olan, ailesinde böbrek hastalığı bulunan kişiler,hekime giderek yılda bir kez böbrek fonksiyonlarını kontrol ettirmeli.