Sağlık Haberleri

Diz Protezi Ameliyatından Korkmayın

Halk arasında kireçlenme olarak bilinenileri yaşlarda daha çok karşılaşılan ve günlük yaşantınızı olumsuz etkileyendiz ağrılarını, tedavi ve ameliyat yöntemlerini Ortopedi ve Travmatoloji UzmanıOpr. Dr. Uğur ÖZKAYA anlattı,

Diz protez ameliyatlarında uygun hastalardaçok başarılı sonuçlar alındığını belirterek, hastaların bu operasyondançekinmemelerini söyledi,

Op. Dr. ÖZKAYA, Dizde kireçlenme olarakbilinen diz osteoartritinin halk arasında tedavisinin olmadığına yönelik kanıolduğunu hatırlatarak, Bu soruna farklı aşamalarda gerek ameliyatsız, gerekseameliyat ile tedavi uygulanabilir.` dedi.

İleri yaşlarda çok yaygın görülen burahatsızlıkta fizik muayene ve radyolojik tetkiklerle tanı konulabildiğinibelirten Özkaya, erken dönemde istirahat, ilaç tedavisi, diz içi enjeksiyonlarve fizik tedaviden fayda görüldüğünü kaydetti. Kıkırdak hasarını ileri derecedeoluşmadığı durumlarda artroskopik ameliyatların, bacak diziliminin bozuk olduğuhastalarda artroskopik ameliyatlara ek olarak osteotomilerin (kemik düzeltmeameliyatlarının) yapıldığını anlatan Özkaya, `Kıkırdak hasarının çok ileriolduğu hastalarda diz protez ameliyatları uygulanır. Bu ameliyatların hemenhepsinde genel anestezi uygulanmaz. Bundan dolayı hastaların anestezi riskidüşüktür.` diye konuştu.

Diz protez ameliyatlarında hastanınameliyat sonrası anestezinin etkisi geçince kalkıp yürüyebildiğini kaydedenÖzkaya,: `Özellikle ileri osteoartritli hastalarda diz protez ameliyatlarındaçok iyi sonuçlar alınmaktadır. Hastanemizde gerçekleştirdiğimiz bu türameliyatlarda başarı oranımız ve hasta memnuniyeti yüksektir. İlk 2 haftaiçinde ameliyat ağrıları giderek azalır. Halk arasındaki diz protezameliyatları ile ilgili yanlış kanı ancak halkı doğru bilgilendirerek ve uygunhastalara doğru ameliyatlar uygulayarak kaldırılabilir dedi.