Sağlık Haberleri

Çocuğunuz Okula Hazır Mı?

Her yaztatilinin sonunda okul dönemi başlarken çocuklar ve ebeveynleri arasındasorunlar ortaya çıkmaya başlar. Bunların nedeni ise okul döneminde uygulanandisiplinin yaz tatillerinde askıyla alınması veya hafifletilmesidir. Yaz aylarıboyunca tabletlere ayrılan süre arttı, bol bol televizyon izlendi, dışarıdazaman geçirildi ve dolayısıyla çocuklar bu düzene alıştı. Tatilin sona ermesiise okul düzenine dönmemiz gerektiği anlamına geliyor.

 

Bu nedenlepek çok anne baba tatil döneminin bitimine doğru çocuklarının okula uyumunutekrar sağlamanın yollarını arar. Peki okula uyumu kolaylaştırmanın yollarınelerdir..?

 

Keşke kışınzorlukla kurduğumuz düzeni ve alışkanlıkları yazın tekrar yapılandırırken dahadikkatli olabilsek. O zaman yeniden okula hazırlığa geçmek bu kadar zor bir güçmücadelesine dönüşmez. Ama eğitim öncesi son haftada atacağınız bazı adımlarlaokul düzenini yeniden kurabilmeniz mümkün.

 

Okula Kolay Uyum Sağlamanın 5 Yolu

Mesajlarınız net olsun

İlk olarakyazın esneyen kuralları tekrar eski haline getirebilmeniz için ilk yapmanızgereken şey ebeveynler olarak ortak tutum sergileyip, çocuğunuza net mesajlarvermeniz. Ebeveynlerin kurallar konusunda çatışmaya düşmemesi veya tutarlıdavranması çok önemli.

 

Uyku saatlerini düzene koyun

Geceçocuğunuzun yatış saatini erkene çekip, sabah da daha erken kalkacağı şekildeaşamalı bir düzenleme içine girin. Çocuğun gece boyunca yaşına göre yeterlisüre uyuması; beyin ve fiziksel gelişimi, dikkat ve öğrenme süreçleri için dekritik önem taşıyor. Aksi taktirde dikkati sürdürmede problemler ve belleksorunları da kaçınılmaz oluyor.

 

Televizyon ve tablete ayrılan süreyiazaltın

Çocuğunuzuntelevizyon ve tablet başında geçirdiği zamana ne kadar hassasiyet gösteripdikkat etseniz de yaz aylarında bu zaman dilimi ister istemez genişletiliyor.Ancak artık bu süreyi kademeli olarak geri çekme vakti geldi. Bağımlılık yapmapotansiyeli olan ve çocukların sosyal, duygusal, bilişsel gelişimlerine olumsuzetkileri olan bu aletler yerine, çocuklarınızı, gelişimlerini destekleyecek vedüzenli yapabilecekleri spor, müzik, resim, satranç ve benzeri başkafaaliyetlere yönlendirme konusunda harekete geçmeniz gerekiyor.

 

Okul alışverişini beraber yapın

Okul alışverişinebirlikte gitmeniz, bazı okul gereçlerinin renk ve model seçimlerinde onlarıngörüşlerini alıp, tercihlerine değer vererek imkanlar ölçüsünde yerinegetirmeniz okula uyumlarını sağlamada önemli faktörler. Kitaplarını daçocuğunuzla beraber inceleyerek onların hoşlarına gidecek kaplarla, etiketlerleveya sevdikleri kahramanların resimleriyle birlikte süslemeniz aynı şekildeyeni ders yılına hazırlıkta faydalı olacaktır. Çocuğunuz okula yenibaşlayacaksa önceden birlikte okulunu ziyaret etmeniz de okula uyum sürecindeolumlu bir başlangıç olacaktır.

 

Okuma saatleri düzenleyin

Okul öncesibu son günlerde her gün düzenli, belli aralıklarla yaşına uygun kitap okumasaatleri yapmanız, o sırada sizin de kitap okuyarak bu etkinliğe katılmanız,daha sonra okuduğunuz kitaplardan aklınızda kalanlar ve çıkardığınız sonuçlarüzerine çocuklarınızla sohbet etmeniz son derece faydalı olacaktır.