Sağlık Haberleri

Faset Sendromu Nedir?

Faset Sendromu Nedir?
Ayakta dik dururken vücut ağırlığının yüzde 70''''inin omurlar arası disklere ve yüzde 30''''unun ise yine omurlar arasındaki faset eklemlerine aktarılmaktadır. 

Özellikle rotasyonel yani sağa veya sola dönerken yaptığımız zorlanmalarla ya da travmalar ile bel kilitlenmesi oluşabilmektedir.

Ağrı Nasıl Oluşur?
Faset sendromundaki bel ağrısının genellikle tek taraflı olup uyluğun arkasına yayılabilir, nadiren ağrı bacak dış kısmında ve hatta ayağa bile yayılabilmektedir. 
Ağrı ayakta durmakla ve doğrulmaya çalışmakla artabilmektedir.

 Bel fıtığında ağrı öne eğilmekle şiddetlenirken, faset sendromunda ise daha çok arkaya yaslanmak ve yana dönmekle artış gösterir

Faset Sendromunda Teşhis 

Teşhiste bel omurgasında radyografik olarak üç yönlü röntgen, MR ve BT tetkikleri kullanılmaktadır. Ancak bel kilitlenmesinde görüntüleme yöntemlerinin yararı kısıtlıdır. Teşhiste esasen klinik muayene oldukça önemlidir. Doğru teşhis ve doğru tedavi faset için en önemli kuraldır.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Faset eklem sendromu tedavisinde ağrı kesici, kas gevşetici, antiinflamatuar ve antidepresan ilaçlar ile birkaç gün yatak istirahatinin ve lumbosakral korselemenin önerildiğini, aynı zamanda yapılacak manipülasyon tedavisinin, hastayı hızla rahatlatmaktadır. Ayrıca "Manipülasyon, mobilizasyon ve germe egzersizlerinin bel ve bacaklardaki hareket kısıtlılığını azaltacağını, ağrı ve kas spazmını çözeceğini, diskin ve faset eklemlerin beslenmesini kolaylaştıracaktır. Genellikle bu tedaviler ile bel kilitlenmesinde yüksek oranda iyileşme gözlenmektedir.


Faset Sendromu En Çok Kimlerde Görülür?
Yaşlanmanın yanı sıra, uzun süre sert sporla uğraşma, sürekli ağır yük taşıma ve yanlış vücut postürüne sahip olma gibi uygunsuz yaşam tarzları faset sendromunun en önemli hazırlayıcı faktörleri olarak karşımıza çıkmaktadır.