Sağlık Haberleri

Saç Ekiminde Güvenilir Yöntem Nedir?

Ense üzerinde iki kulak arasındaki dökülmemeye kodlanmışbölgeden alınan saç köklerinin dökülmenin olduğu bölgeye uygun tekniklerlenakledilmesi işlemidir.

 

Saç ekiminde günümüzde kullanılan ikiyöntem vardır. Daha güncel bir tedavi olan mikro FUE yöntemi saç ekimindebaşarı oranı en yüksek yöntemdir. Bu yöntemde her iki kulak arasında kalan ensebölgesinden, çok ince özel iğneler yardımı ile kıl kökleri tek tektoplanmaktadır. Bu sayede köklerin toplandığı bölgede iz kalmamaktadır.

 

Mikro FUE yönteminde 0,6- 0,8 mm çapındaiğnelerle enseden toplanan saç kökleri, yıkanıp, dizilip özel bir işlemdengeçirildikten sonra, saçlandırılmak istenen bölgeye ekilir. Ekim yapılacakbölgeye köklerin yerleştirilebilmesi amacıyla, özel iğneler yada bıçaklaryardımı ile slit adı verilen kanallar açılır. Bu kanallar iz bırakmayacak kadarküçük, köklerin zedelenmeden girebileceği kadarda büyük olmalıdırlar.

 

Saç ekimi işlemi, ekilecek greft sayısıile orantılı olmak üzere 6-10 saat kadar sürmektedir.

 

Saç Ekimi Operasyonu Sonrasındaki SüreçNe Şekildedir?

 

Saç ekimi işleminin ertesi günüdinlenmeniz uygun olacaktır. Bu dönemde doktorunuz tarafından reçete edilenağrı kesici ve antibiyotiği kullanacaksınız. Bu dönemde özellikle ilk bir haftasürede baş , kalp seviyesinden daha yüksekte olacak şekilde dinlenmek uygundur.Operasyondan 3 gün sonra kafanızın arkasındaki küçük bandaj çıkarılır.Ekiminizi yapan hekiminiz tarafından 2 hafta süre ile günlük olarak yapacağınızözel yıkama size anlatılır.ameliyattan sonraki dönemde özellikle ilk 10 gündesigara içmeniz kesinlikle önerilmez. Çünkü bu durum dolaşımı bozarak greftkaybına neden olabilir. Ameliyat sonrası dönemde proteinden zengin beslenmeönemlidir. 20. Günden sonra spora başlayıp denize girebilirsiniz. Ancak ilk 3ay kimyasal madde yoğunluğu nedeniyle havuzda yüzmeniz önerilmez. İlk 10 günşapka ve bere takmaktan kaçınmanız gereklidir. Ameliyattan hemen sonra normalhayatınıza dönmeniz önemlidir ancak aşırı terlemenize nedne olacakaktivitelerden kaçınmanız uygun olacaktır.

 

Ekilen saçlar 3-4 haftalarda dökülür veekim yapılan saha yeniden seyrekleşir. Ekilen köklerin yeniden çıkması 4 aydanitibaren başlar. 7. aya kafar %70 , 9. aya kadar %90 oranında çıkarlar.Saçların kıvam ve sıklık açısından normale gelmesi yaklaşık 1 sene alır.