Sağlık Haberleri

Kişilik Özellikleriniz Kilo Vermenize Engel Olmasın

Bir çok diyeti, çeşit çeşit egzersizleri ve her türlü hileyidenediniz ama yine de kilo veremediniz mi? Hatta belki de kilo aldınız. Belkide bu kadar uğraşa rağmen kilo verememenizin nedeni beslenme kişiliğinizdenkaynaklanabilir mi?

Kişiliğiniz zayıflamak yada formda kalmak için yaptığınız diyetisabote ediyor olabilir. Kilo almanıza yada vermenize kişilik özellikleriniz hakimolmasın;

TEMBEL VE UYUŞUKLAR

Bu tür kişilikte olanlar genelde hazıra düşkünlerdir. Sağlıklı vedüzgün beslenemezler. En kolay yoldan tok hissetmeye çalışırlar. Bu kadar kötübeslendikleri halde, aldıkları bir zayıflama ilacının onları zayıflatacağına veher şeyi yoluna koyacağına inanırlar. Ancak bu tarz bir mucize yoktur.Zayıflamak, aç kalarak değil düzenli ve besleyici gıdalar ile mümkündür.

KARBONHİDRAT DELİSİ OLANLAR

Bu gruba dahil olanlar karbonhidrat yemeden yapamazlar, ya tatlı,ya ekmek, ya hamur işi yiyecekler veya meyve yemek isterler. Başka türlü mutluolmaları mümkün değildir. Karbonhidrat düşkünleri, eğer bir süre düzenlibeslenirse ve tatlı - hamur işi gıdalardan uzak dururlarsa, yiyeceklersindirimi düzeldiği için bu istekleri de azalacaktır.

AŞIRI ÇALIŞKAN VEİŞKOLİK OLANLAR

Bu kişilikteki kişiler için iş o kadar önemlidir ki, sabah birparça simit veya azıcık bir tost sanki akşama kadar bedenlerine yeter de artar.Bu tarz sağlıksız bir beslenme yüzünden akşam çok acıkmış olurlar, önlerine negelirse yemeye çalışırlar. Bu nedenle akşam yemeklerini ve sonrasını fazlaabartıp gün içine yaymaları gereken beslenmeyi, akşam saatlerine sıkıştırarakhem bedenlerini hem de vücut dengelerini zorlarlar.

SABIRSIZLAR

Bu tip kişiliğe sahip olanlar kilo vermek konusunda da çoksabırsızdırlar. Onlar için yemedikleri zaman kiloların hemen gitmesi gerekir.Sabah kahvaltı yapmaz ve öğlen yemek yemezler Ama ne yazık ki haftaları pazartesi sabah başlar ve en geç salı öğlenbiter. Böylece 10 kilo hedeflerine ulaşamazlar üstelik çok aç oldukları içinbin bir zahmet ile verdikleri 1-2 kiloyu da fazlası ile geri alırlar. Bukişiliğe sahip olanlara önerimiz öğünlerine dikkat ederek kontrol altında kiloverermeyi amaçlamalarıdır.

 KARARSIZLAR

Bu gruba dahil olan kişiler bir türlü ne yapacağına kararveremezler, 1-2 gün diyet yaparlar. Biraz kilo vermeye başlayınca heveslenipspora başlarlar. Sporu abarttıkları için daha çok acıkırlar. Daha çokacıktıklarında nasıl olsa spor yapıyorum diye yemeye başlarlar. Diyeti bırakıpspora devam ederler. Zamanla sporu da devam ettiremezler ve daha çok kilo almışolarak hayatlarına devam ederler. Bu gruptakilere önerimiz hiçbir sporyediklerinizi eritemez. Diyet ve sporu bir arada sınırlar içersindegötürmeleri.

ISRARA DAYANAMAYANLAR

Bu gruptaki kişiler nasıl olsa gittiğim yerde yiyeceğim diyedüşünerek sabah kahvaltısı ve öğle yemeğini geçiştirirler. Her gittikleri yereaç gittikleri için zayıflamaya kararlı ve belli bir diyet programında olsalarbile ısrarlara fazla dayanamazlar. Ertesi gün daha az yerim diye düşünüp, 2. 3.Israrda ikram edilen her şeyi yiyip pişman olurlar. Hemen hemen hepsi kiloludurve kilo vermeye çalışırlar. Bu gruptakilere tavsiyemiz, alışverişe yada davetegiderken tok olarak gitmeleri böylece ısrarlaradaha kolay hayır diyebilirler.