Sağlık Haberleri

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Bacaklarınızda tarifi olmayan ancak rahatsız edici hisleriniz mi var ? Pek çok kişinin rahatsız olduğu ancak tarif edemediği Huzursuz Bacak Sendromunu Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Hilal TOGAN a sorduk;


HUZURSUZ BACAK SENDROMU NEDİR?


HBS, bacaklardaki rahatsızlık verici hisler ve dizginlenemeyen bacak oynatma dürtüsü ile karakterize olan nörolojik bir hastalıktır. Belirtiler öncelikle kişinin dinlendiği gece saatlerinde ortaya çıkar ve şiddeti gece boyunca artar. Sıklıkla bu hislerin şiddeti rahatsız ediciden ağrılıya kadar değişir.


HBS olan kişilerin çoğu uykuya dalmada ve uykuyu devam ettirmede güçlük yaşar. Tedavi edilmediğinde bu durum gündüz yorgunluğuna neden olur. HBS olan hastalar uyku yoksunlukları nedeniyle işlerinin, kişisel ilişkilerinin ve günlük aktivitelerinin bu durumdan çok etkilendiğini ifade ederler.


· Bacaklardaki rahatsız edici his nedeniyle bacakların hareket ettirilmesi isteği.

· Oturma ya da uzanma gibi inaktif durumlarda ortaya çıkar veya daha da kötüleşir.

· Yürüme, germe gibi hareketlerle veya istiharat sırasında rahatlar.

· Gündüz saatlerine göre akşam daha fazladır.

· Diğer tetikleyici durumlar uzun araba yolculukları, sinemada oturmak ve uzun mesafeli uçak yolculukları gibi uzun süre hareketsiz kalınan durumlarıdır.


HBS’NUN NEDENLERİ


Çoğu vakada HBS’nun nedeni belirsizdir. Bununla birlikte genetik unsurlar olduğu düşünülebilir; HBS sıklıkla ailelerde görülür ve başlangıcı 40 yaşın altında olur.


Hatırı sayılır ölçüde kanıt HBS’nun beyindeki akıcı ve anlamlı kas aktivitesi ve hareket için gerekli olan dopamin kullanan bazal ganglia devrelerinin disfonksiyonu ile ilişkilendirilmiştir. Bu yollardaki aksamalar sıklıkla istemsiz hareketlere neden olur. Bazal ganglianın dopamin kullanan yollarının bir başka hastalığı olan Parkinson hastalığı olan bireylerde HBS da sıklıkla görülür.


TANI SÜRECİ


HBS için spesifik bir test yoktur. Tanı koymak için 4 temel kriter:


- Akşamları çok kötü olan belirtilerin sabahları olmaması veya ihmal edilebilir düzeyde olması,


- Etkilenen bacağı hareket ettirmek için çok güçlü ve baskın bir ihtiyaç veya dürtü, sıklıkla parestezi veya dizestezilerle ilişkili,


- Bu belirtilerinin dinlenme, gevşeme veya uyuma ile tetiklenmesi,


-Bu belirtilerinin hareket ile yatışması ve hareket sürdükçe bu durumun devam etmesi.


Nörolojik ve fizik muayene, hastadan alınan tıbbi öykü, aile öyküsü ve kullandığı ilaçların listesi yardımcı olabilir.


Başka tıbbi durumları ekarte etmek için laboratuar testleri yapılabilir. Laboratuar testlerinde demir eksikliği ve diğer vitamin eksilikleri veya HBS ile ilişkili diğer tıbbi durumları ortaya çıkarabilir.


Çocuklarda HBS bazen “büyüme ağrıları” veya dikkat eksikliği sendromu” olarak yanlış tanılanabilir.


HBS NASIL TEDAVİ EDİLİR?


HBS belirtileri yatıştırmaya odaklanarak tedavi edilebilir.


Kafein, alkol, tütün tüketimini azaltma; demir, folik asit ve magnezyum eksikliklerini telafi etme; bacak masajları sıcak duş alımları veya soğuk ped uygulamaları. Sadece demir düzeyleri düşük olanlarda demir replasmanı denemelidir.