Sağlık Haberleri

Sıcak Havalarda Oruç

Sıcak Havalarda Orucu Kolaylaştırmanın Yolları..
Ramazan ayının ortalarına yaklaştığımız şu günlerde kavurucu sıcaklar devam ediyor.  Termometrelerin 30 -35  dereceyi gösterdiği bu uzun ve sıcak günlerinde oruç tutarken sağlıklı kalmak ise dikkat ve özen istiyor. Hem gün içinde oruç tutulan sürenin uzun olması hem de havanın sıcak olması nedeniyle oruç ibadetini gerçekleştirirken dikkatli ve özenli olmamız gerekiyor.

Oruç Tutarken Sağlığımızı Koruyabiliriz;

İftar ve sahur vakitlerinin arası çok uzun olamaması nedeniyle birçoğumuz sahura kalkmadan oruca niyetleniyor. Aç kalınan süre çok uzun olduğundan sadece akşam yemeğiyle oruç tutanlar gün içinde çok zorlanıyorlar. Protein içeriği fazla olan ve midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren yumurta, süt, yoğurt, peynir gibi gıdaları ihmal edilmemelidir.

Bol sıvı tüketin...
Yaz aylarında oldukça önemli olan sıvı tüketimi ramazan ayında daha da önem kazanmaktadır. Gün içinde hiç hareket edilmese, terlenmese bile vücutta sıvı kaybı sürüyor. Vücutta sıvı kaybı halsizlik, baş dönmesi, mide bulantısı kusma gibi sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor. Özellikle açlık süresinin oldukça uzun olduğu bu sene sıvı alımına ağırlık verilmesi gerekmektedir. Susama hissinden kurtulabilmek için yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durulması gerekir.