Sağlık Haberleri

Yanık Sonrası Hangi Tedaviler Uygulanmalı?

Günlük yaşantımızda karşılaşabileceğimiz yanık kazaları sonrasında ne yapılmalı?


Zaman zaman meydanagelen şekil bozuklukları ve ciltteki renk değişiklikleri, estetik cerrahlarınsıkça karşılaştığı bir sorundur. Hastanemiz Est. ve Pls. Cer. Op. Dr. DenizKÖK’e iz ve leke bırakan yanıklardahangi tedavilerin uygulanabileceğiniz sorduk. Op. Dr. KÖK “İz ve leke bırakanyanıklarda erken dönem geride bırakıldıktan, pansumanları bittikten sonra,geride kalan sıkıntıları gidermek için kullandığımız farklı yöntemler vardır;bu yöntemleri tek tek kullanılabildiğimiz gibi, faydalarını arttırmak amacıylakombine şekilde de kullanılabiliriz.


Hastanemizde kullandığımız yanık sonrası tedavileri şu şekilde sıralayabiliriz;


· Dermabrazyon (cilt zımparalama): Özellikle kabararak iyileşen ve ciltte kraterlerin meydana geldiği yanık izlerinde başarı ile kullanılmaktadır.Genellikle tek seanslık uygulamalar görünümde ciddi düzelmeler sağlar.


· Kimyasal soyma: Farklı tıbbi asitlerle yapılan kimyasal soyma işlemi; hem ciltteki düzensizliklere hem de pembe, koyu renk değişikliklerine olumlu katkıda bulunabilmektedir.


· Roller terapi: özellikle ciltteçökme şeklinde meydana gelen yanık sekellerinin düzeltilmesinde uygulanan buyöntemde, üzerinde onlarca iğne bulunan bir tıbbi cihaz bu bölgeyeuygulandığında, cilt altı iyileşme reaksiyonu meydana getirerek kollajenüretimini arttırmakta ve de kraterlerin dolmasını sağlamaktadır. Genellikle 4-6 seans sonunda ciddi gelişme kaydedilir.


· Mezoterapi: Cilt kalitesini arttıranvitamin ve diğer tıbbi ürünlerin deri altına uygulanması sonucu, bölgenincilt kalitesin