Sağlık Haberleri

Terlemekten Korkmayın

 

Yaz mevsimi ve aşırı sıcakların kendini hissettirmesiyle en sıkıntılı durumlardan biri olan aşırı terleme sorunu ortaya çıkıyor. Ama endişe etmenize gerek yok! Çözümü artık basit. Çünkü teknikler gelişti...

Yazın gelmesiyle birlikte en sıkıntılı durumlardan biri olan aşırı terleme sorunu ortaya çıkıyor. Aşırı terlemenin kişinin sosyal hayattan kendini çekmesine giyim tarzında değişikliğe kadar sonuçları izleniyor. Aşırı terlemeyi ve tedavisini Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Deniz KÖK e sorduk;

“Günlük yaşamı olumsuz etkileyen bu olgunun tedavisinde günümüzde kullanılan teknikler oldukça gelişmekte ve yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ancak unutulmaması gerekir ki aşırı terleme hastalık belirtisi de olabilir, bir hekime başvurulmalıdır'' dedi.

KÖK, günlük yaşamın koşuşturması, stres, fazla kilolarımız, psikolojik durumumuz ve hava sıcaklığının aşırı fazla olması  terlemeyi artırır. Ayrıca tiroid hastalıklarında, hormonal dengesizliklerde, hamilelik ve menapoz dönemi ve sonrası, böbrek üstü bezlerinin bazı hastalıklarında ve bazı ilaç kullanımlarında, hipoglisemi ataklarında terleme artışı olabilir ve hastalık belirtisi olarak kabul edilebilir” dedi.

Vücudun tuz ve su dengesi için de terlemenin önemli olduğunu hatırlatan KÖK, şunları kaydetti:

“Terlemenin tedavisi ile ilgili günümüzde kullanılan teknikler oldukça gelişti.Aşırı terleme için biz estetik cerrahların genellikle tercih ettiği yöntem koltuk altına botox uygulamalarıdır. Terlemenin yoğun olduğu koltuk altına yaklaşık 10-13 noktadan 1-2 cm aralıklarla yapılacak olan botox enjeksiyonları ağrısız ve 10 dakikalık bir işlemdir. Uygulama sonrası 2-3 gün içinde terlemede azalma hissedilir, yaklaşık 4-6 ay kadar etkili olarak problem ortadan kaldırır.”