Sağlık Haberleri

Okul Dönemi Beslenme

Birçok annenin sorunu olan okul dönemi çocukların beslenmesi nasıl olmalıdır? 

Hastanemiz Diyet ve Beslenme Uzmanı Dyt. Büşra SÖYLEMEZ okul dönemi çocuklara beslenme önerileri ve beslenme çantasında olması gerekenler hakkında olması gerekenleri anlatıyor;  

Çocukluk çağındaki beslenme, bireyin beslenme alışkanlıklarınıntemelini oluşturmaktadır. Bu yüzden,sağlıklı beslenme alışkanlığının küçükyaşlarda kazandırılması büyük önem taşır.

 

Her çocuğun yasama düzeni, günlük hareketi, yaşı, boyu vesağlık durumuna gore tüketmesi gereken besinler farklıdır. Çocuğunuz yeterlibeslendiğini anlamanın en kolay yolu yaşına ve cinsiyetine gore boy ve kilooranına bakmaktır.

 

Çocuklarınsağlıklı ve düzenli beslenmesi, büyüme ve gelişmelerinin yanı sıra okulbaşarıları için de gereklidir. Özellikle erken yaşta kahvaltıalışkanlığı kazandırmak büyük önem taşır. çocukların büyük çoğunluğu kahvaltıöğününü atlayarak okula gider ve bunun sonucu olarak çocukta dikkatdağınıklığı, yorgunluk ve baş ağrısı görülebilir. Bunun sonucu olarak da okulbaşarısında düşüş yaşanır.

 

Çocuk içinsağlıklı beslenme sadece evde kalmamalı, okula da taşınmalıdır. Okuldatüketeceği öğünler için beslenme çantasına sağlıklı besin alternatiflerihazırlanabilir.

 

Çocuğunuzunbeslenme çantasında hem kolay taşınabilir hem de besin değeri yüksek yiyeceklerbulunmalıdır. Beslenme çantası hazırlanırken dikkat edilecek en önemli noktaprotein, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitamin dengesini kurarak çocuk içinyeterli bir öğün sağlamaktır.

 

Okulda vekantinde bulunan fazla yağlı ve kalorili besinleri tercih etmemeleri içim ilgiçekici ve renkli bir beslenme çantası hazırlayabilirsiniz.

Çocuğunuza:

-       Yumurta veya peynirden yapılmışiçinde bol yeşillik bulunan bir sandviç

-       Tam buğday ekmeğiyle yapılmışpeynirli tost yanında sut veya ayran

bulunan biröğün hazırlayabilirsiniz.

 

Ara öğünolarak:

-       Taze meyve, kuru yemiş yanında sütveya evde yapılmış yoğurt,

-       Bol kuru meyve(hurma, kayısı,üzüm) ve kuru yemişle (ceviz, fındık, badem) hazırlanmış kek yanında süt

Tercihedebilirsiniz.