Sağlık Haberleri

Sünnet Hangi Koşullarda Yapılmalı?

Erkekliğe ilk adım olarak nitelendirilen sünnet uzman kişiler tarafındanhijyenik koşullarda gerçekleşmesi yaşanabilecek pek çok travmanın önünegeçilmiş oluyor.

Üroloji Uzmanı Op. Dr.Mahmud Zahid ÜNLÜ, sünnet yaş ve yapılmasıgerekenler hakkında bilgi verdi.

 

Yenidoğan dönemi; cerrahi işlemin rahatlığı, yara iyileşmesinin çabukolması, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve henüz kişilik oluşmadığı içinpsikolojik travma oluşturmaması nedeniyle sünnet için en ideal dönem olarakkabul edilmektedir.

 

Cerrahi işlemin hastane koşullarında ve hatta ameliyathanedeyapılması en doğru seçim olacaktır. Sünnet pek çok sağlık kurumunda lokal(sadece penisin uyuşturulması) ve genel anestezi (hastanın narkozla uyutulması)ile sünnet yapılmaktadır.

 

Sünnet sırasında derinin fazla kesilmesi, kötü nedbe dokusukalması, kanama, şekil bozuklukları, idrar yolunun zarar görmesi gibi kalıcısakatlıklar ve enfeksiyon karşılaşılabilecek problemlerdir. Konuda deneyimlikişilere yaptırılması ile bu tür komplikasyonlar en aza indirilebilmektedir.

 

·        Halk arasında doğuştansünnetli ya da peygamber sünnetli olarak bilinen hipospadias durumu varlığındakesinlikle sünnet yaptırılmamalıdır. Bu durumun ameliyatla düzeltilmesigerekir.

·        Ailede kanamahastalığı olan, düşme ya da diş çekimi sonrası uzun süre kanama öyküsü bulunan,iğne yapıldıktan sonra veya bir darbe sonrası büyük şişlik ve çürükleri oluşan,zaman zaman kendiliğinden diş eti ya da burun kanaması olan çocukların mutlakakan testleri yapıldıktan sonra sünnet edilmeleri gerekir.

·        Ailede bulunan kronik hastalıklar,önceden geçirilmiş önemli rahatsızlıklar (hastanede yatmayı gerektiren) veameliyatlar da girişimi yapacak olan hekim tarafından bilinmelidir.