Sağlık Haberleri

Domuz Gribinden Korunmanın 8 Yolu

Domuz gribi hastalığının belirtileri mevsimsel grip belirtilerinden farklı olmuyor. Domuz gribinden şüphelenmeniz gereken belirtileri şöyle sıralayabiliriz:
 
 
38 dereceyi geçen yüksek ateşle birlikte yaygın vücut ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük ile solunum güçlüğü. Bu belirtiler mevsimsel grip ile aynı belirtiler olduğu için ayırıcı tanı amacıyla laboratuvar tetkiklerine başvuruluyor ve zaman kaybedilmeden tedaviye başlanıyor.
 
Bu şikayetlerde acil müdahale şart!

Solunum güçlüğü, yan ağrısı, bilinç bulanıklığı, kusma, genel durumunda kötüleşme ile 3 günden fazla süren ateş, ciddi durumun habercisi oluyor. Özellikle solunum güçlüğü, kusma ve bilinç bulanıklığı olan hastalar acil olarak tedavi gerektiriyor. Bu belirtilerde zaman kaybetmeden hastaneye başvurmak yaşamsal öneme sahiptir.
 
Domuz gribinden korunabilirsiniz!
 
Domuz gribinden korunmak için almanız gereken önlemleri şöyle sıralayabiliriz:
 
1. Tokalaşmaktan, öpüşmekten ve sarılmaktan kaçının.
 
2. Ellerinizi sık sık sabunlu suyla yıkayın. Sabuna ya da suya erişemediğiniz durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanın.
 
3. Ellerle temas edilen kapı kolu, bilgisayar mouse''ları, ortak kullanılan telefonlar ve musluk gibi yüzeyleri sık sık genel deterjanlarla silin.
 
4. Bulaşma ihtimalinin arttığı kapalı alanlardan, toplu ulaşım araçlarından ve hasta kişilerin olduğu ortamlardan uzak durmaya özen gösterin.
 
5. Zorunlu haller dışında hastalığın görüldüğü bölgelere gitmeyin.
 
6. Hasta kişilerle 2 metreden daha yakın temasta bulunmayın.
 
7. Evde bu hastalığa yakalanmış bir yakınınız varsa ayrı bir odada kalın. Kapınızı kapalı tutun. Eğer bu mümkün değilse tıbbi maske kullanın ve odanızı sık sık havalandırın.
 
8. Havlu, çatal, kaşık, bardak, telefon, kalem ve bilgisayar mouse''ları gibi malzemeleri ortaklaşa kullanmayın