Sağlık Haberleri

Böbrek ve Mesane Taşına Vücutta İz Bırakmayan Müdahale

Şiddetli ağrı ile belirti veren böbrek taşları, artık vücuttaherhangi bir ameliyat izi bırakmadan tedavi edilebiliyor. Böbrek taşıhastalıkları cerrahisinde geliştirilen “Fleksibl Üreterorenoskopi” yöntemi sayesinde,hastanın vücut bütünlüğü bozulmadan 3 santimetreye kadar tüm taşlarıncerrahisinde rahatlıkla uygulanabiliyor.

Taş geride kalıntı bırakılmadanalınmalı 

Böbrek taşının hastaya zarar vermeden basit bir yöntemle ve geridetaş bırakılmadan alınması; ağrı ve diğer idrar şikayetlerinden kurtulmanın yanısıra,  iki nedenden dolayı önem taşımaktadır. Öncelikle taşın alınması,kronik taş hastalığı olduğu düşünülen hastalarda bir an önce metabolikdeğerlendirmeye başlanarak taş oluşumunun nedeninin belirlenmesi bakımındanönemlidir. Böylece nedene yönelik diyet uygulamaları ya da ilaç tedavilerinebaşlanabilir. Geride taş bırakmadan tüm taşların bu cerrahi yöntem ilealınmasının diğer önemi ise; geride kalan ufak da olsa bir taş, zaten taşhastalığı için metabolik olarak risk altında olan hastada, bu taşın büyümesi,yeni kristallerin çökmesi ve yeniden taş oluşumuna yol açmasıdır. 

 

Girişimsel yöntemledoğal açıklık kullanılarak tedavi 

“Fleksibl Üreterorenoskopi” yönteminde, ucunda dijital mikrokamera olan özel bir alet ile vücutta hiçbir kesi yapılmadan genel anestezialtında hastaların idrar deliğinden girilmekte, vücudun normal anatomik yapısıiçerisinde kıvrılarak ilerlenmekte ve idrar kanallarını zorlamadan ve bukanallara uyum sağlanarak böbreğin içine kadar ulaşılmaktadır. Taşlar kameradagözle görülüp yine bu aletin içinden uzatılan ince lazer propları ile lazerteknolojisi kullanılarak kırılmakta ve yok edilmektedir.  Bu sayedevücutta hiçbir kesi yapmadan yani vücut bütünlüğünü bozulmadan böbrek taşlarıtedavi edilebilmektedir. 

İşlem sonrası hasta 1günde taburcu olabilir 

Doğal açıklık kullanılarak yapılan işlem sonrası hastalar 1 günhastanede yatmakta, sonrasında ise 1-2 günlük ev istirahati ile normalyaşantısına geri dönebilmektedir. 

Bazen haftalar alan ağrılı bir süreç olan ESWL veya 1.5-2 cm denküçük taşlar için fazla tedavi olan PNL yerine uygulanan “FleksiblÜreterorenoskopi” yöntemi son yıllarda dünyada ve Türkiye’de ilk tercih edilencerrahi yöntem olarak yerini almıştır.